Azt hiszed, hogy túl sok elvárás nehezedik elsős gyermekedre? Olvasd el ezt a cikket és biztos, hogy átértékeled a helyzetet! Leírtuk, hogy mit kell tudnia Angliában egy elsősnek - 4 évesen!
Sokszor egy hatéves gyerek sem áll még teljesen készen az iskolakezdésre, képzeld hát el a helyzetet olyan országokban, ahol már fiatalabb korban mehet első osztályba a gyerek. Így van ez Anglia esetében is, ahol abban az évben kezdik meg tanulmányaikat a porontyok, amikor betöltik az ötödik életévüket. Ha például a gyermek decemberi születésű, akkor is be kell íratni szeptemberben - vagyis már 4,5 évesen iskolás lesz!
Az angliai irányelvek (szerencsére) ránk nem vonatkoznak, mégis érdemes átfutni a szabályozást, hiszen ebben pontról-pontra összeszedték, hogy mit kell tudnia egy „átlagos" 5 éves brit gyermeknek. Ha van ilyen korú gyerek a környezetedben, rögtön összevetheted fejlődését a brit kisiskolásokkal!
A 2012-ben kiadott dokumentum összesen 12 tényező alapján vizsgálja az elsős iskolások képességét a tanév legvégén, a fő kompetenciák többek között:
Brit kormányzati statisztikák azonban 22%-os különbséget jeleznek egy évfolyam legfiatalabb és legidősebb tagja között. Ennek nyomán merült fel, hogy az értékelés során az életkort is figyelembe kellene venni.
A felmérések során Surrey megyében 7000 gyerekből csak 57% kapott jó minősítést. Ez felveti a kérdést, hogyha csak a gyerekeknek a fele teljesít az elvárt mértékben, akkor az elvárások is hibásak lehetnek? A kutatás alapján egyébként nem csak az életkor jelent hátrányt a gyerekeknek; a fiúk, az elszegényedett környékről származó gyerekek, a több nyelvet beszélő gyerekek, és a magatartási nehézségekkel küzdő gyerekek is általában rosszabbul teljesítenek.
A kutatási eredmények arra világítanak rá, hogy az első évben érdemes lenne a gyermekek szóbeli, nyelvi képességeit fejleszteni, ezek ugyanis kulcsfontosságúnak tűnnek a tanulási nehézségek kialakulásakor. Ez csökkenthetné az idősebb és fiatalabb gyermekek teljesítménye közötti különbségeket is, valamint hozzájárulna, hogy a szegény környezetből érkező, és az angolt második nyelvként tanuló gyerekek is hamarabb felzárkózhassanak. A kutatás során vizsgált hatéves gyerekek nagy része mondta azt, hogy nem tudnak jól olvasni, vagy nem tudnak írni. Ez a helyzet javítható lenne, ha bizonyos gyermekek számára nehezen elérhető célok kitűzése, majd az azok el nem éréséből fakadóan érzett kudarc helyett a szóbeli készségek fejlesztésére fordítanának hangsúlyt.
Ennek megfelelő megalapozása ugyanis a jövőben hozzájárulhat az olvasás és az íráskészség gyorsabb fejlődéséhez is.
Van olyan ismerősöd, akinek 4-5 éves, vagy iskoláskorú gyermeke van? Oszd meg vele ezt a cikket!