A néhány évtizede ismert, és főleg a fiatalok körében közkedvelt energiaitalokat illetően eléggé megosztottak a vélemények. A rendszeres fogyasztók abszolút pozitívan vélekednek róla. Azonban nagyon sokan vannak negatív véleménnyel, az évek során rengeteg tanulmányt publikáltak a rossz élettani hatásairól. Az energiaital káros a szívre és sok szempontból nem ajánlott sem rendszeres, sem alkalmi fogyasztása. A napokban újabb kutatási eredményeket tettek közzé, amelyek tovább árnyalják az eddig kialakult képet.
Az első igazi, mai értelemben vett italt Japánba készítették el 1962-ben, azonban hozzá hasonló folyadékot már Skóciában is állítottak elő 1901-ben. Az üdítőitalgyártó óriások hamar megsejtették a benne italban rejlő lehetőséget, ennek köszönhetően hamar elterjedt a japán „újítás". Ma már világszerte megtalálhatóak az energiaitalok, Magyarországon is rengeteg fajtája bújik meg az üzletek polcain.
Kezdetben rekreációs céllal, a gyógyászatban alkalmazták magas B1, B2, és B6 vitamin tartalma miatt. Emellett leggyakoribb összetevői a magas koffeintartalmú vegyületek, a cukrozott víz, a gingkobiloba-kivonat, illetve a különféle nyomelemek - amelyek összessége azonban már veszélyes lehet a szervezetre. Éppen ezért az évek során megannyi kutató foglalkozott már az energiaitalok élettani hatásával.
Két éve a németországi Bonni Egyetem kutatói 18 felnőtt szívét vizsgálták meg MRI-vel az energiaital fogyasztása előtt, majd egy órával azután. Az elkészült felvételeken jól látható volt, hogy az ital elfogyasztása után a szív bal kamrájának összehúzódásai sokkal erőteljesebbek voltak. Ennek következtében több oxigénnel dúsított vért pumpált a szervezetbe, azonban ez a mesterségesen előidézett állapot megterhelő volt a szervezet számára.
A szív- és érrendszeri tünetek mellett az energiaital vízhajtó hatású, ezáltal dehidratálja a szervezetet, gátolja az alvást és a rendszeres fogyasztása idegességet, szorongást és fejfájást okozhat. Ezért a sportolás vagy bulizás közben fogyasztott serkentőszer káros hatással van a szervezetre, ugyanis ezek a tevékenységek önmagukban vízvesztést okoznak, amit az energiaital tovább fokoz.
Még jobban felerősíti a kiszáradást, ha alkoholt is fogyasztanak az ital mellé, ugyanis az szintén vízhajtó hatású. Ennek következtében könnyen észrevétlenül kerülhetünk a dehidratáltság állapotába. A másik probléma abból adódik, ha a kettőt keverve isszák, ugyanis az egyik serkentőszer, a másik pedig nyugtató. Éppen ezért a kétféle italt mixelők sokszor nem tudják hol a határ, és ezért könnyen „áteshetnek a ló túloldalára".
Egy amerikai kutatás egy új szempontra hívta fel a figyelmet. A kísérlet során 25 egészséges, 19 és 40 év közötti pulzusát és vérnyomását vizsgálták meg, majd adtak nekik energia- vagy placebo italt. Fél órával később újra megvizsgálták őket, majd az adatokat összehasonlítva összegezték az eredményeket. Ezek egyértelműen kimutatták, hogy placebohoz képest az energiaital sokkal magasabb pulzust és vérnyomást eredményezett. A vizsgált csoportban voltak, akik napi rendszerességgel fogyasztottak egy vagy annál több csésze kávét. A kutatók emelkedettebb vérnyomást állapítottak meg azoknál, akik alig isznak kávét - tehát arra a megállapításra jutottak, hogy az energiaital sokkal károsabb abban az esetben, ha valaki nem fogyaszt rendszeresen „egy jó erős feketét".
Egy nemzetközi kardiológuscsoport egyéb veszélyre is felhívta a figyelmet, a Canadian Journal of Cardiology című szaklapban közölt tanulmányában. A kutatócsoport szerint az energiaital önmagában nem veszélyesek, a koffein túladagolás azonban a fiataloknál és a felnőtteknél is életveszélyes szívritmuszavart okozhat. A szakértők szerint nagyon fontos az elővigyázatosság, naponta 250 milliliter koffein még biztonságos és elviselhető az egészséges szervezetnek, azonban a szívbetegségben élők számára már ez is életveszélyes lehet.
Mindezek miatt tehát érdemes kétszer is meggondolni, hogy megvegyük-e az energiaitalt, hiszen az évek során megannyi negatív hatására hívták fel a figyelmet a kutatók. Érdemesebb inkább egyéb energializáló tevékenységet választani - sétálni egyet, friss levegőt szívni, egy frissítő zuhanyt venni vagy egészséges nassolnivalót fogyasztani.