Az egészségmegőrzés egyik alapvető feltétele, hogy szervezetünk minden nap hozzájusson a megfelelő folyadékmennyiséghez. Sokféle italt fogyaszthatunk, ám a magunkhoz vett folyadék mennyisége és minősége az, ami igazán számít. Az egészséges táplálkozásra való nevelés része kell legyen, hogy a gyerekek figyelmét felhívjuk a napi optimális folyadékigény kielégítésére.
Először is meg kell érteniük, hogy az életfolyamatok fenntartásához a víz nélkülözhetetlen. Testsúlyunk kétharmada víz, így komoly odafigyelést igényel testünk normális vízháztartásának megőrzése. A szervezet folyadékegyensúlya akkor megfelelő, ha a folyadékfelvétel megegyezik a folyadékleadással. Ha nincs meg a szükséges folyadékbevitel, vagyis a szervezet vízleadása nagyobb, mint a vízfelvétele, az kiszáradáshoz vezethet. Például a nyári melegben szervezetünk fokozott izzadással hűti magát, így ilyenkor megnő a folyadékvesztés mértéke, és ez által a folyadékszükségletünk is. Rendszeresen el kell mondanunk nekik, mit és mennyit igyanak naponta.
A lehető legjobb folyadék testünk számára a jó minőségű ivóvíz. Az ivóvíz mellett a gyermekkori folyadékpótlásra a gyümölcslevek is alkalmasak. A jó minőségű ivóleveknek jelentős a vitamin- és az ásványianyag-tartalma, és nagy mennyiségben tartalmaznak C-vitamint. A C-vitamin alkalmas a szervezet ellenálló képességének fokozására. A zöldség- és gyümölcslevek többsége karotinban (az A-vitamin elővitaminja) gazdag, de jelentős mennyiségben tartalmaznak B-vitaminokat is. Kerüljük viszont a sötét és erősen cukrozott teát, a magas cukortartalmú szénsavas italokat, a magas koffeintartalmú, édesített, szénsavas üdítőket, az energiaitalokat, és lehetőleg a szénsavval erősen dúsított ásványvizet is!
A gyermekek folyadékszükségletét a testtömegük alapján tudjuk kiszámolni. Például egy 10 kg-os gyermek folyadékigénye 1 liter, egy 15 kg-osé 1,25 l. Kutatások azt mutatják, hogy minél fiatalabb egy szervezet, annál nagyobb a napi folyadékszükséglete. Gyermekek esetében ez napi 1,5-2 litert jelent, aminek egy részét a táplálékkal együtt vesszük magunkhoz. Ez a vízmennyiség mintegy kétötöde a napi folyadékszükségletnek, ezért a többit különböző folyadékok formájában kell bevinni a szervezetbe. Arra viszont oda kell figyelnünk, hogy az ételekkel elfogyasztott vízmennyiséget milyen típusú egyéb folyadékkal egészítjük ki.
Az ivásnak lehet megfelelő ideje? Igen, és ezt mi magunknak oszthatjuk be. A legtöbben bizonyára akkor isznak, amikor már megszomjaznak. Ezzel viszont megvárjuk azt az állapotot, ami már közelít a kiszáradáshoz. A szomjúság azt jelzi, hogy azonnali folyadékpótlásra van szükség. Gyermekeinknek ezt talán még nehéz korrekten elmagyarázni, de saját jól bevált szokásainkkal ezen a téren példát mutathatunk. A szomjúság egyébként ahogy idősödünk, annál kevésbé nevezhető jól működő jelzőrendszernek. Éppen ezért az a célravezető, ha a szomjúságtól függetlenül, bizonyos idő elteltével gondoskodunk az újabb és újabb folyadékbevitelről.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!