Előző cikkünkben már bemutattunk kétféle házilag is elkészíthető sajtot, most azonban folytassuk igazi csemegékkel a tejtermékekből házilag is könnyen elkészíthető finomságok ismertetését - receptekkel együtt.
A nyár egyik kedvenc alapanyaga a Mascarpone sajt. Ez az igazán különlegesen krémes sajt a tiramisu alapja is, de számos gyümölcsös sütemény is készíthető belőle, nem beszélve az igazi tengertúli sajttortákról. Leginkább édességekhez használjuk, azonban sós ételek kiváló összetevője is lehet. Népszerűsége vetekszik az árával, ugyanis még a legolcsóbb márka is az átlagos pénztárcának is csak időről időre megengedett. Ráadásul próbáltunk már olcsó mascarponéből tiramisut készíteni? Az eredmény tapasztalataink alapján siralmas.
Jó hír azonban, hogy olcsóbban is megúszhatjuk, ha otthon készítünk mindenféle adalékanyagtól mentes friss mascarponét. Nézzük is a receptet:
A tejszínt gyöngyözésig, azaz kb. 82-83ºC-ig melegítjük. Ha nincs hőmérőnk, ránézésre is megállapítható a gyöngyözés. Ekkor hozzáadjuk a frissen facsart citromlevet, majd 5 percet főzzük ugyanezen hőfokon. Ha kihűlt, textillel kibélelt szűrőbe tegyük, hogy a savó kicsepegjen belőle. Tegyük minimum 8 órára a hűtőbe és legalább egyszer keverjük meg. Az elkészült mascarpone 2 hétig is eláll jól zárt üvegben.
Bizonyára sokan csalódtunk a bolti joghurtokban, feltéve, ha nem a legdrágábbat vesszük. Ezek a joghurtok folynak, a savó kicsapódik a tetejükön, ráadásul ízük sincsen. Azonban van egy kiváló receptünk arra, hogy akár natúr, akár gyümölcsös joghurtot is egyszerűen készíthessünk el otthon.
A tejet felforraljuk, ezután kézmelegre hűtjük (kb. 42 fokosra). Fontos, hogy ennél melegebb ne legyen! Amikor ezt hőfokot elérte, belekeverjük a joghurtot és minimum 8, maximum 12 órára meleg helyre tesszük lehetőleg úgy, hogy ne hűljön ki (többrétegű száraz dunszt, esetleg hőtartó edény lehet ebben segítségünkre). Állagát tekintve ekkor még aludttejhez hasonlít. Ezt követően 1 napig csöpögtetjük egy összehajtott gézlapon és sűrűn át a joghurtot.
Ebből a mennyiségből Kb. fél kg friss házi joghurtunk lesz. Nagyon fontos, hogy csakis élőflórás joghurtot vegyünk (hőkezeltet véletlenül se), mert abban vannak azok a baktériumok, melyek a mi joghurtunkat is segítik azzá tenni, minek szántuk.
Tejtermékekből készült ház recepteket olvasóink is beküldhetnek, ehhez nincs más teendő, mint írni nekünk az info@egeszsegmagazin.com e-mail címre, mi pedig közzétesszük a legjobbakat!