Egészséges, kalóriaszegény, mégis elhanyagolt zöldség a cukkini a magyar konyhákban. Semleges, „semmilyen" íze miatt sokan idegenkednek tőle, pedig pont ez az egyik legnagyobb erénye! Olvass tovább, és eláruljuk, miért egészséges a cukkini, és hogyan készítsd el, hogy megszeresse a család is!
Ha ránézünk egy zöld cukkinira - mert van ám sárga és csíkos is - az az érzésünk lehet, hogy ez az uborka és a tök gyermeke, vagy legalább unokatestvérek. Ez pedig azon ritka pillanatok egyike, amikor nem tévedünk túl nagyot. Tényleg van köze mindegyikhez, egyesíti a két zöldség minden jó tulajdonságát.
A cukkini Guatemala és Mexikó területéről származik, a spanyol és portugál hódítók hozták Európába. A mediterrán konyhában már sokkal előkelőbb pozíciója van, mint hazánkban, de könnyű használhatósága és egyszerű fogyaszthatósága miatt nálunk is egyre nagyobb szerepet kap.
Az uborkánál kicsit kevesebb vizet tartalmaz, de több vitamin és ásványi anyag van benne, mint a spárgatökben. A rostokhoz és a vitaminokhoz úgy jutunk hozzá a leginkább, ha „szőröstül- bőröstül" fogyasztjuk el a cukkininkat és nem főzzük szét, ugyanis a zöldségek a főzés közben jelentős vitamin- és ásványianyag veszteséget szenvednek el.
A cukkiniben találunk A-, B1-, B6- és B2-vitaminokat, valamint káliumot, foszfort, magnéziumot, kalciumot és cinket. Amit viszont alig találunk benne, az a kalória: emiatt nagy kedvence lehet a diétázóknak és a fogyókúrázóknak is. Egyes kutatások szerint a rendszeresen cukkinit fogyasztó férfiaknál segít megelőzni a jóindulatú prosztata-megnagyobbodást, ezért érdemes beiktatni az otthoni étrendbe, még ha a húsimádó férj berzenkedik is egy kicsit.
Ez attól függ, hogy milyen cukkinit sikerült vásárolni. Minél nagyobb a zöldség, annál nagyobbak belül a magok és annál vastagabb a héja is. Az ideális a 20-30 cm hosszú cukkini, mert azt könnyedén el lehet készíteni bármilyen formában. A nagyobbakat célszerű meghámozni, amivel sajnos veszít a rost- és a vitamintartalmából is, ezért itt a kisebb a jobb!
Tökféleként nincs határozott íze, de könnyen átveszi más ételek aromáját. A legegyszerűbb, ha alapos mosás után felkarikázod, sózod, borsozod, majd ezek után grillezed, vagy kirántod. A zsenge, kisebb zöldséget fogyaszthatod akár salátába kockázva, nyersen is - így a legegészségesebb!
A boltban érdemes alaposan megnézni a zöldségeket: azt már tudjuk, hogy kisebb, zsenge példányt kell választani, lehetőleg olyat, ami nem nyomott, és amin rajta van még a szár csonkja. Ha nem találsz ilyet, akkor a beszerzett cukkinit érdemes minél hamarabb megenni, mert hamar megromlik: melegben megrohad, vagy megpenészedik. Sajnos nem egyszerű tárolni, ha nincs hűvös pincéd, akkor csak annyit vegyél, amennyit meg is eszik a család!
Ha elsőre úgy fest, hogy nem szeretitek, akkor se add fel: semleges ízének köszönhetően az egészséges cukkinit úgy tudod az ételekbe csempészni, hogy fel sem tűnik! Mehet lecsóba, salátába, süthetsz belőle lepényt, reszelhetsz egy kicsit a répatortába, rakott ételekbe, mehet levesbe, készíthetsz belőle fasírtot, krémet mártogatósnak...
Próbálj ki több receptet és találjátok meg, hogy a ti családotokban hogyan fogy legjobban a cukkini!