Minden répakocka után úgy érzed, megnyertél egy csatát? A gyerekek néha nem tudják, mi a jó nekik... Hogy a háborút is megnyerd végül, adunk néhány tippet és tanácsot, hogy hogyan vedd rá a gyereket a zöldség- és gyümölcsevésre.
Neked lehet, hogy tökéletes ízvilágú és ínycsiklandó a saláta, neki meg lehet, hogy egyszerűen nem szimpatikus. A kisebb gyerekek sokszor nem tudják megfogalmazni azt, hogy miért nem szeretnék elfogyasztani azt a bizonyos répát, vagy brokkolit, esetleg barackot. Vannak gyerekek, akik az állagot, vannak, akik a színt, és vannak, akik az ízt utálják zsigerből. Olyan gyerek is akad, aki csak lusta rágni. Szerencsére, majdnem mindenre van áthidaló megoldás és végén még meg is szeretheti a spenótot, akkor is, a főzeléket még a kedvenc plüss állata kedvéért sem ette meg soha.
Szereti a krumplipürét? Pürésíts bele más párolt zöldséget is! Nagyon jól érzi magát a krumplipürében a póréhagyma, édesburgonya, sütőtök és a zeller is, ha kicsit megpárolod, vagy megsütöd.
Tulajdonképpen bármilyen főtt, párolt zöldséget hozzápépesíthetsz. Kezdetnek nagyobb százalékban legyen a krumpli a pürében és kevéske a másik, majd ha már többedik alkalommal elfogyasztotta jóízűen, akkor lassan cserélheted az arányokat.
Ugyanebbe a kategóriába tartoznak a krémlevesek, amit a legtöbb gyerek csak úgy lapátol befelé. Így könnyebben csúszik a gomba, spárga, sütőtök, brokkoli, csemegekukorica, zöldborsó és sárgaborsó, de bátrabb szülők próbálkozhatnak cékla- esetleg fokhagymakrémlevesekkel is. Ezekre szórhatsz krutont, levesgyöngyöt vagy zsemlekockákat, rajzolgatthattok rájuk hidegen sajtolt olajjal - a tökmagolaj például szép zöld, nagyon izgalmas vele firkálni! És persze a gyümölcsök sem maradnak ki a mókából: a friss, illatozó eper, málna, sárga-, és őszibarack, szilva, körte és alma nagyszerű alapanyagok, amikből fahéjjal, és botmixerrel csodálatos dolgok alkothatók. A krémlevesek elkészítése azért is zseniális, mert a hozzáadott tejföl, vagy főzőtejszín plusz ízt is ad, ami még az alapanyag ízét is jótékonyan elfedi.
Vannak vércse típusú emberek, akiket csak húsokkal lehet jóllakatni, és ez alapvetően nem baj. Ugyanakkor viszont fontos, hogy a zöldségekben és gyümölcsökben található vitaminra szüksége van a szervezetnek, főleg a növésben lévőnek! A megoldás itt a bolognai spagetti lehet, mert a gyerekek általában odáig vannak érte. És tudod, mit lehet benne prímán elrejteni? A párolt zöldséget. Annyi a trükk, hogy le kell reszelni. Észre sem fogja venni a bolognaiba főzött sárgarépát, cukkinit, de elfér benne a borsó és a kukorica is (természetesen ezeket nem kell reszelni:)).
Főzőtejszínben olvassz fel reszelt sajtot, ehhez keverj hozzá a párolt zöldséget, sült húsokat, tésztát. Szórd meg a tetejét még egy kicsi maradék sajttal, hogy senki se lássa az összetevőket, és hallgasd a boldog csámcsogást!
Ez kicsit időigényesebb, de annál nagyobbat durran! Süss zöldséges-húsos pitét, de ne mondd el a vércsecsaládnak, hogy abban bizony zöldség is van, elég, ha azt tudják, hogy húsos pite illatozik a tányéron.
Ennél egyszerűbb, ha mindezt sós palacsintával csinálod meg. Nagyon finom tud lenni a kapros-túrós, és a spenótos palacsinta is. Ha a palacsintát a szokványos édes tésztával készíted, akkor pudingba darabolt gyümölccsel is megtöltheted. Egyébként is a pudingba és a zabkásába majdnem minden gyümölcs elrejthető: főzd meg a hagyományos módon, és dobáld bele a meghámozott és felaprított gyümölcsöket. Az édes íz elfed minden turpisságot.
Mindig legyen az új, várhatóan nehezen befogadható ételek mellé valami mese. Túl nagyot azért ne lódíts, elég annyi például, hogy a spenótos tészta történetesen Fradi tészta, vagy Hulk is a kelbimbótól lett ilyen erős. Értelemszerűen ez csak kisebb gyerekeknél válik be, a kamaszok gyorsabban fogják kiguglizni a választ, mint hogy kimondhatnád: a nagy mennyiségű gamma-sugárzás okozza Hulk szupererejét.
Szinte biztosak vagyunk abban is, hogy a panírozott és bundázott ételeket is a tartalom eldugása miatt találták ki anno a leleményes anyák. Mi, szülők nagyon kreatívak tudunk lenni, ha gyermekeink kiegyensúlyozott táplálkozásáról van szó, ugye?