Szeretjük a kihívásokat: jobbá, erősebé tesznek, vagy egy jó célt szolgálnak, és a legjobb bennük, hogy viszonylag rövid ideig tartanak, szóval nem kell az egész életedet megváltoztatni. Tavaly menő volt az Ice Bucket Challenge, fittebbé tett a guggolás, vagy a planking challenge. Kezdd az új évet egy egészséges kihívással: hagyd el a finomított cukrot! Csak 10 napig kell máshogy étkezned, mégis seregnyi előnye lesz...
„Ne egyél annyi csokit fiam, mert elromlik a fogad!" - hallhattuk még gyerekként a figyelmeztető mondatot. A finomított cukor ugyanis nem csak a diétázóknak, hanem mindenkinek árt. A cukorban gazdag élelmiszerek elfogyasztása után a fogainkon letelepedő lepedék ragacsossá és nehezebben eltávolíthatóvá válik. Ebben a ragacsos lepedékben könnyedén megtelepednek a baktériumok, amelyek ugyan elfogyasztják a szénhidrátot, de ezzel egy időben sav keletkezik, ami bontja a fogzománcot, és elindul a fogak szuvasodása.
Persze a reklámokból már jól tudjuk, hogy a cukros ételek elfogyasztása után bekapunk egy rágógumit és ott sincs a baj, még csak nem is kell magunknál hordani a fogkefénket, szóval ez a veszély minket nem is fenyeget, ugye?
A finomított cukor azonban a testünk többi részére is hatással van: az inzulinszintünk hirtelen megugrik, aminek hatására a szervezet elkezd tartalékot képezni. A hirtelen inzulinszint-növekedést ugyanilyen hirtelen csökkenés, és éhségérzet követi.
A sok cukor fogyasztása ráadásul elhízáshoz és kettes típusú diabéteszhez is vezethet - de ez csak a jéghegy csúcsa. Számolni kell a szív-, és érrendszeri megbetegedéssel, depresszióval, túlzott adrenalin-termelődéssel, agresszióval és depresszióval is.
Ha most azt gondolod, hogy 10 nap cukor nélkül nem is kihívás, akkor valószínűleg fogalmad sincs, mennyi mindenben van finomított cukor. Nem csak a kockacukor ropogtatásáról, vagy a gumicukorról kell lemondani, nem is csak arról van szó, hogy 10 napig mellőznöd kell a kólát, és más, egyértelműen cukrozott üdítőitalokat. Állj meg egy pillanatra, és gondold végig egy nap, vagy csak egy reggeli alatt mit ettél és ittál. Gabonapehely gyümölcsjoghurttal, gyümölcslé, majd kávé cukorral... már most átlépted a napi ajánlott cukortartalmat!
Ebben a kihívásban az igazi challenge, hogy felismert a rejtett cukortartalmakat, és ezeket is nagy ívben elkerüld! Ebben segítenek a tápérték táblázatok és a józan ész.
Egészséges kihívás: kezdd az évet finomított cukor nélkül!
Mielőtt belevágsz, nagyon fontos tisztázni, hogy mit kell elhagyni, és mi maradhat. A cukrot ugyanis sokan összekeverik a szénhidráttal, és rögtön kiiktatnának mindent, ami édeskés, mondván: az biztosan cukrot tartalmaz. A szénhidrát azonban egy népesebb tábor: ide tartozik többek között a szőlőcukor, a gyümölcscukor, répacukor és a cellulóz is. Ez nem mind irtandó! Szervezetünknek igenis szüksége van a szénhidrátra, mert ebből nyeri az energiáját.
Azonban nem mindegy, hogy milyen és mennyi az a bizonyos bevitt szénhidrát. A jó szénhidrátok, sok energiát adnak, de kevés a cukortartalmuk, és alacsony a glikémiás indexük. Ezek maradhatnak, mert nem dobják meg hirtelen nagymértékben az inzulinszintünket. Ezek például a zabpehely, teljes kiőrlésű pékáru- és egyéb tésztaféleségek, hüvelyes zöldségek.
Az ajánlott napi szénhidrátmennyiség javasoltan az összes bevitt energia 50%-a. Ennek az 50%-nak csupán a 10%-a lehet finomított cukor. Ez a mennyiség egy átlagosan 2 000 kalóriás napi fogyasztásnál kb. 10 darab kockacukornak felel meg, ami 50 gramm. 2016. december 13-tól már kötelező feltüntetni a tápértéket az az előrecsomagolt élelmiszereken (bizonyos élelmiszerek kivételével), szóval ezt te is ki tudod számolni magadnak.
1. Az első és legkönnyebb feladat, hogy engedd el a cukrozott üdítő-, és energiaitalokat. Még az ízesített ásványvizet is. Igyál vizet, mondjuk citromosat, esetleg uborkás-mentásat.
2. Csak semmi szirup. Ha édesíteni szeretnéd az életed és az ételeidet, próbáld ki a finomítatlan nádcukrot vagy a fruktózt, azaz gyümölcscukrot.
3. Ne egyél üres kalóriákat. Hidd el, a szervezetednek nincs szüksége a cukormázas fánkra, vagy a nagy sültkrumplira ketchuppel. Egyél több zöldséget, de kerüld a konzerv kukoricát, mert azt is cukrozzák!
4. Óvatosan a péksüteményekkel, kenyérrel - ezek legtöbbjében szintén van valamennyi cukor. Tabu továbbá a desszert (ez azért elég egyértelmű, ugye:)?), édesség, a joghurtok, a sajtok egy része is, és a legtöbb alkoholos ital.
Ha 10 napig bírtad a cukormentességet, akkor sikeresen méregtelenítetted a szervezetedet. Ennek a pozitív hatásait máris érezheted magadon!
1. A tudatos táplálkozásnak hála rádöbbensz, hogy mennyi finomított cukrot eszel a mindennapokban. Garantáltan rémisztő felismerés lesz!
2. Csökken az étvágyad, kevesebbet eszel, és stabilizálódik, vagy akár csökkenhet is a testsúlyod.
2017-re fogyást terveztél? Juhé, az első 10 napban már tettél is érte!
3. Több lesz az energiád. Nem ugrál fel-le a vércukorszinted, megszűnik a kajakóma, sőt, akár a kávét is elhagyhatod. Használd ki ezt az energiát például a kockahas-programunkra, és egy csapásra két legyet üthetsz:).
4. Hatékonyabb lesz az emésztésed. Mivel nem terheled a szervezeted nehezen emészthető cukorral, ezért jobban működik az egész rendszer. Felejtsd el a reklámok gyógyszereit, amik „reggelre helyretesznek mindent": cukor nélkül magától is menni fog!
5. Szebb és egészségesebb leszel. A cukor számtalan módon bántja a szervezetedet, és ha elhagyod, akkor szinte rögtön látod az eredményt: fittebb, könnyedebb leszel, és a bőröd is ragyogni fog!
Ha már eddig eljutottál, gondolkozz el, azon hogy és mennyire lenne nehéz számodra továbbra is betartani ezt az étrendet. Megéri? Hiszen ne feledd, egyszerűbb a cukorbetegséget és más bajokat megelőzni, mint később számolgatni az energiabevitelt és adagolni magadnak az inzulint...
Egészséges évkezdést kívánunk!