A nassolás sokak számára ismert, hiszen szinte mindenki fogyaszt egy kis harapnivalót a főétkezések között. Ennek okai emberenként, kultúránként változnak, azonban valami közös bennük - egészségünk megőrzésének céljából fontos elkerülni, avagy egészséges falatokra cserélni a „nassokat".
Az elmúlt évek kutatásainak eredményeit feldolgozva egy internetes oldal megállapított néhány hasznos trükköt, amelyek segítségünkre lehetnek a börtönből való szabadulásban.
A szakemberek véleménye eltérő azzal kapcsolatban, hogy mit sorolhatunk a „nassok", azaz a nassolás során elfogyasztott ételek közé. Azonban lényegében mind megegyeznek abban, hogy ide tartozik minden, a főétkezések között elfogyasztott étel és ital. Ezek lehetnek sós ropogtatnivalók, édességek vagy bizonyos italok.
A nassolás azonban nem csak „időtöltés", hanem a társasági élet szerves része, szinte mindig kikerül egy kis harapnivaló az asztalra a fogadások vagy összejövetelek alkalmával. Ilyenkor annyiféle lehetőség áll rendelkezésünkre, hogy elvesztjük a kontrollt, és „nem tudjuk abbahagyni" a fogyasztást, mindenből csipegetünk, mindent megkóstolunk. A tévénézés vagy filmezés során is előkerül a nassolnivaló, ilyenkor meg sem kottyan egy zacskó chips vagy egy adag popcorn.
A nassolás az egykori vadászó-gyűjtögető életmód hozadéka lehet, hiszen régen az emberek az ételek folyamatos felkutatásával és azonnali elfogyasztásával élték túl a mindennapokat. Azonban ezen kívül megannyi oka lehet még, amelyek ismerete segítségünkre lehet a bűnös vágy leküzdésében.
Az egyén szintjén megannyi oka lehet a főétkezések közötti csipegetésnek. A nassolók szervezete különböző ingerek hatására felkeltik a sóvárgást egy kis harapnivaló iránt - de vajon mik ezek?
Sokszor valamilyen tápanyag hiányát érzékeljük, ilyenkor szervezetünk jelzi igényét és felkelti a vágyat a nassolásra. Van, hogy valamely ásványi anyagból keveset fogyasztunk, és ezt a problémát lényegében az „egészséges nassolás" feloldhatja. Az almának magas a vastartalma, valamint a csokoládéban magnéziumot, a lisztes termékekben krómot, a sajtban pedig Omega-3 zsírsavat találhatunk.
Azonban előfordul, hogy nem valamilyen tápanyag hiánya, hanem egy lelki probléma a nassolás oka - sokak számára a mindennapi stressz oldás egyik formája ez. Különböző kutatások bizonyítják, hogy az elhízottak nagy százalékának esetében az evés okozta öröm javít az egyébként borús hangulaton.
A nemek közti különbség a nassolás terén is kitűnik, ugyanis inkább a férfiakra jellemző az esti kisurranás és hűtőlátogatás. A nők nagy része főleg a menstruáció előtt kerül a sóvárgás állapotába, amelynek következtében gyakran megnő az édesség fogyasztás mértéke.
Mindezeken kívül a szerotonin hormon is felelős a nassolásért. Amerikai kutatók megállapították, hogy a szintjének csökkenése rossz közérzetet eredményez, amelyen könnyen segíthetünk „egy kis szénhidrát" fogyasztásával. Ennek hatására helyreáll az egyensúly, és egy darabig újra kiegyensúlyozottnak és elégedettnek érezhetjük magunkat.
A féktelen nassolás igen komoly következményekkel járhat, hiszen a rendszeres csokoládé, chips, keksz és egyéb édességek fogyasztása rengeteg kalóriát tartalmaz. Ezek fogyasztása megterheli a szervezetünket és gyakran túlsúlyhoz vezet. Azonban van kiút, egy internetes portál az elmúlt évek kutatásainak eredményeit összegyűjtve megállapított nyolc „szabadulási tervet".
Ha esetleg napközben nassolni támad kedved, akkor érdemes
Ha már felismertük, hogy gyakran nassolunk, szívesen csökkentenénk a bűnözések számát, de ez egyelőre nehezen megy, akkor egyszerűen csak váltsunk egészséges ropogtatnivalóra.
A legegyszerűbb, ha nyers zöldséget vagy gyümölcsöt fogyasztunk ilyenkor. Ezek tápanyagban, vitaminban, rostokban és ásványi anyagokban gazdagok, így nem tévedhetünk sokat velük. Ha bizonyos tápanyag hiányát sejtjük a nassolhatnékunk hátterében, akkor pedig válasszunk tudatosan.
Cukor hozzáadása nélkül készíthetünk tejtermékalapú édességet is, például pudingot, palacsintát, gyümölcsös rizst vagy töltött sült almát - amelyek szintén egészségesek.
Ha ezek között még mindig nem találtuk meg a legínycsiklandóbbat, akkor nyugodtan kutassunk tovább a müzli szeletek, a natúr gabonapelyhek, a puffasztott gabonaszeletek, extrudált kenyérfélék, korpás kekszek között.
Az egészségtelen nassolás ellen tehetünk a szakemberek által megállapított, nyolc különböző trükkel. Azonban ha a sóvárgást szervezetünk intő jeleként értelmezzük, akkor érdemesebb egy egészséges harapnivalót választani a nassolás-elhárító megoldások helyett. Vagy így, vagy úgy, de ezek a módszerek mind segítségünkre lehetnek a bűnös élvezetek börtönéből való szabadulásban.
Teszett a cikk? Oszd meg másokkal is!