A porckorongsérv egy jelentős fájdalmakkal járó elváltozás, amelyet rendszerint nagyon egyértelmű jelek és tünetek előznek meg. Ilyen többek között a zsibbadás, a fájdalom, vagy a porckorongok úgynevezett boltosulása, illetve kitüremkedése, amelyeket a megfelelő kezelésekkel, de főként gyógytornával nagyon jól helyre lehet még tenni. Ellenkező esetben azonban kialakul a sérv, amely olyan súlyossá válhat, hogy az akár bénulást is okozhat. Cikkünkben Wikipedia és Grobarcsik Ágnes gyógytornász anyagaira támaszkodunk.
A porckorong a gerincen belül, a csigolyák között megtalálható kocsonyaszerű anyag, amit úgynevezett rostos porcok vesznek körül. Deformáció, túlterhelés vagy bármilyen sokk hatására ez a kocsonyás adag kicsúszódhat a csigolyák közül, átszakítva ezzel a rostos porcanyagot. Ha ez bekövetkezik, tehát a porc átszakad, akkor kialakult sérvről beszélünk, amit rendszerint már csak műtéti úton lehet visszafordítani, de többnyire csak maradandó károsodással. Amennyiben a kocsonyás anyag még csak kitüremkedik, és nem szakítja át magát a porckorongot, akkor beszélhetünk kezdődő sérvről, amit egy gyakorlott gyógytornász akár néhány hónap alatt könnyedén regenerálhat.
Fontos azonban, hogy időben felismerjük a bajt, ami nem lesz túl nehéz annak függvényében, hogy a kitüremkedő porckorong a környező idegek nyomásával óriási fájdalmat képes okozni. Habár vannak kivételek, amikor a boltosulás nem okoz tüneteket, ellenben a legtöbb esetben nagyon erős fájdalmakkal jár együtt. A porckorongok sérve rendszerint a gerinc alsó részén, főként az ágyéki szakaszban alakul ki, ami annak az eredménye, hogy testünk ezen régiójára nehezedik a legnagyobb terhelés, a túlsúly pedig jelentős mértékben képes megnövelni a kockázatot, éppen emiatt a nyaki szakaszon és a háti csigolyák esetén nagyon ritka a sérv előfordulása.. A betegség nagy általánosságban 30 és 60 éves kor között alakul ki, de természetesen extrém sokkhatás, deformáció vagy más egyéb miatt sokkal korábban, ámbár később is megjelenhet.
Mint már fentebb is elhangzott, a porckorongsérv rendkívül fájdalmas betegség, hiszen a kitüremkedés nyomhatja az idegeket és a gerincvelő idegkötegeit. Ennek a nyomásnak a hatására rendkívül intenzív fájdalom jön létre főként a karokban és a lábakban, ami az egyik elsődleges és leginkább zavaró tünet, de mellé különféle érzészavarok is társulhatnak, mint amilyen a zsibbadás vagy a bizsergés.
A fájdalom milyensége és mértéke nagyban függ attól, hogy pontosan a gerinc melyik részén alakult ki a sérv. Ha például az ágyéki régióban megtalálható idegről van szó, akkor a fájdalom rendszerint deréktájékon jelentkezik, és isiászhoz hasonló problémát produkál. A háti csigolyákban megtapasztalható sérvet ezen felül mindig hátfájás kísér, ami mellett a fájdalom ideiglenes is lehet annak függvényében, hogy mennyire előrehaladott állapotú porckorong sérvről beszélünk.
A sérv nyomhatja mindemellett a gerincvelőt is, ami az agytörzsből ered, és rendszerint az első vagy a második ágyéki csigolyáig húzódik. Amennyiben a kitüremkedő sérv a gerincvelőt nyomja, az alighanem a porckorong sérv legnagyobb fájdalmait idézi elő, ami sugározhat a derékba, a hátba, a lábba, a karokba és előidézhet érzészavaros, bénulásos állapotokat is. Jellemző még a problémára a nagyon súlyos végtaggyengeség, de akár a hólyag- és a végbél záróizmának problémája is felléphet, a végbél és a nemi szervek érzésvesztésével egyetemben.
Előfordulhat olyan állapot is, amikor a sérv a gerincvelő folytatásának tekinthető keresztcsontban megtalálható idegrostokat nyomja. Ilyenkor csak a hólyag- és a végbél működése nem kontrollálható megfelelően, de érzésvesztés léphet fel a combok és a lábszár belső oldalán is, más tünet azonban rendszerint nem tapasztalható.