Még csak nemrégen bukkant fel, ám máris sok ezer embert fertőzött meg a Zika-vírus, amely különösen veszélyes a terhes nőkre. A fertőzés már Európában is megjelent, ám védekezni mindeddig nem sikerült ellene, az érintett országokban leginkább a terjesztő szúnyogokat irtják. Miért nincs vakcina ellene? Olvass tovább és eláruljuk!
A Zika-vírusról már mi is sokat írtunk, sokan tudják, hogy szúnyogok által terjesztett vírusfertőzésről van szó (hasonló a maláriához vagy a dengue-lázhoz), és nemrég az is kiderült, hogy emberről emberre is képes terjedni, például szexuális úton.
Az is ismert (és ez okozza a legnagyobb pánikot), hogy ha a terhesség bizonyos szakaszában kapja el a kismama, a magzat súlyos rendellenességgel, úgynevezett mikrokefáliával vagy kóros kisfejűséggel jön a világra. Ezt pedig mindenki szeretné elkerülni, hiszen az így született gyerek szinte bizonyos, hogy valamilyen fokon szellemi fogyatékos lesz.
A Zika azonban alapvetően nem súlyos lefolyású: lázzal, kiütésekkel és izomfájdalommal járó betegség, ami 7-10 nap alatt el is múlik.
Jelenleg nem nagyon van rá gyógymód, az érintett országokban inkább azt ajánlják, hogy próbálják az emberek elkerülni a szúnyogcsípéseket, a nők pedig egyelőre várjanak a gyermekvállalással. A robbanásszerű terjedése és a magzatokra való veszélyessége miatt már hetek óta felmerült az igény az ellenszer (vakcina) mielőbbi kifejlesztésére is, ami ez a hírek szerint a laboratóriumokban már zajlik is. Akkor mégis miért nincs még mindig eredmény?
A vakcinák, amelyeket vírusfertőzések ellen (megelőzésként) fejlesztenek ki, általában olyan szerek, amelyek segítenek felkészíteni az immunrendszert a „harcra", segítve ezzel a gyógyulást.
Egy jó és biztonságosan alkalmazható vakcina kifejlesztése azonban évekbe telik, hiszen sok ezer embernek kell használnia, sok eltérő szervezetben kell helyesen működnie anélkül, hogy komolyabb mellékhatásokat okozna. Ennek megfelelően a brazíliai és a kanadai laboratóriumokban már a Zika megjelenése után rövid időn belül elkezdték a vakcina utáni kutatást, ám ez egy évekig tartó folyamat kezdete csupán.
A Zika-vírus
Nézzünk néhány példát, ezekből megtudhatod, hogy egy jó ellenszérum megtalálása nem is olyan egyszerű feladat.
Egyrészt azért, mert nagyon drága. A tudomány ezen része gyorsan fejlődik ugyan, de a folyamatos fejlődés és a gyorsan változó körülményekhez való alkalmazkodás sok pénzbe kerül. A kifejlesztett anyagokat hosszú időn át tesztelni is kell, ami szintén költséges, hiszen a vakcina-biztonság az egyik legfőbb szempont. Képzeld el, mi történne, ha a kifejlesztett ellenanyag további károsodást okozna a betegnek! Ezt nem vállalhatja senki sem.
Mint ahogy a példákból láthatod, vannak a Zikánál fertőzőbb és veszélyesebb vírusok is. Az ezek ellen hatásos vakcinák kifejlesztése tehát előnyt élvez a gyorsan terjedő, ijesztő, ám mégis kisebb léptékű Zikával szemben.
De aggodalomra semmi ok, abban biztos lehetsz, hogy most is, miközben ezeket a sorokat olvasod, tudósok százai dolgoznak különböző laboratóriumokban a megfelelő ellenanyag megtalálásán. A sárgaláz esete mutatja, hogy ez igenis lehet sikeres.
Hasznosnak találtad a cikket? Oszd meg másokkal is!