Október a mellrák elleni küzdelem hónapja, melyhez az Egészségmagazin is csatlakozik; nem győzzük eleget hangsúlyozni az önellenőrzés, a szűrővizsgálatok, az odafigyelés fontosságát. A hónap hátralévő két hetét szánd arra, hogy alaposan átvizsgálod a szervezeted, hiszen a megelőzés és a gyors diagnózis akár életmentő is lehet! Olvass tovább és segítünk, hogyan.
A legtöbb családban sajnos előfordul a mindenki által rettegett betegség, a rák, azon belül is pedig a főleg hölgyeket érintő mellrák. Évente átlagosan 4-7.000 nőt diagnosztizálnak mellrákkal - csak Magyarországon! És bár nagyon ritka eset, de jó, ha tudod, hogy ez a betegség akár a férfiakat is érintheti...
A jó hír az, hogy az elmúlt évtizedben sokat fejlődött az orvostudomány, és az idejében felismert mellrák gyógyulási esélyei egyre jobbak. Ezért különösen fontos, hogy időben kapcsolj!
A daganatoknak két alaptípusa létezik: tapintható és nem tapintható. Amikor még egészen pici daganatról beszélünk, lehet, hogy észre sem veszed, de ez semmit sem csökkent az önellenőrzés fontosságán!
Kérd meg háziorvosodat vagy nőgyógyászodat, hogy mutassa be neked a helyes önellenőrzést, vagy ha ehhez szégyellős vagy, rengeteg hasznos anyagot találhatsz az interneten is. Ha furcsán érzed magad a dologtól, vagy csak nem szeretnél egyedül lenni közben, akár párodat is megkérheted, hogy segítsen, ő biztosan nem fog ellenkezni;-)!
Fontos odafigyelni, hogy nem változott-e a mellek mérete, tapasztalható-e bármiféle elváltozás az alakjukban, a bőrfelületükön. Ne hagyd abba a tapintást az emlőknél, azt a hónaljakra is terjeszd ki, hogy nincs-e véletlenül elváltozás a környező nyirokcsomókban! Az ugyanis is súlyosabb esetben akár áttétet is jelezhet.
Az önvizsgálatot természetesen rendszeres szűrővizsgálatnak kell kiegészítenie, ennek fontosságát nem lehet eléggé hangsúlyozni, akár az életedet is megmentheti!
Nem pusztán az emlőkben kialakuló elváltozások utalhatnak mellrákra.
A mellrák elleni küzdelem kampányának egyik pozitív hozadéka, hogy az emberek tudatosabban állnak testükhöz, és az önvizsgálatnak köszönhetően esetleg más ráktípusokat is sikerülhet időben elcsípni, így jelentősen megnőtt a gyógyulási arány.
Az októberi emlővizsgálat tehát jó alkalom arra, hogy meghalld a szervezeted hangját, ha azt próbálja közölni, hogy baj van. Lássuk tehát, hogy mik lehetnek az egyéb ráktípusok jelei!
Ha a fenti tünetek bármelyikét észleled magadon, fontos, hogy ne ess pánikba; önmagában egyik tünet sem jelenti a halálos ítéletedet. Egyáltalán nem biztos, hogy rákod van! Fordulj orvoshoz, vizsgáltasd ki magad: nem kell az ördögöt festeni a falra, de jobb félni, mint megijedni.
Ha szerinted is fontos a megelőzés, és erre szeretteid figyelmét is szívesen felhívnád, oszd meg a cikket!