A férfiak és a nők egyenlők, de nem egyformák: más a testfelépítésünk, mások a táplálkozási szokásaink, és mások az igényeink, amikor edzőterembe megyünk. Olvass tovább, mert most megtudhatod, melyik az a top 3 kondigép, amit egy nőnek feltétlenül használnia kell!
Míg régen többnyire férfiak látogatták a konditermeket, manapság már egyre több hölgy vendég is megfordul a termekben. Nem véletlen, hiszen az edzőtermekben mindenki megtalálja a számára ideális mozgásformát, a kondigépek számtalan lehetőséget rejtenek magukban. A legtöbb helyen azonban még mindig elsősorban férfias edzésekre „szakosodnak", és kevés tippet tudnak adni a nőknek, hogyan használják „nőiesen" a kondigépeket...
Te is szkeptikus vagy a konditermekkel kapcsolatban?
Nem vagy egyedül: sok nő gondolja úgy még ma is, hogy az valami macsó-szentély, ahova a csajok jobb, ha be sem teszik a lábukat. Az edzőtermek tesztoszterontól szaglanak, mindenhol dagadt izmú férfiak gyúrnak, akik eleve úgy születtek, hogy ismerik a gépek használatának minden csínját-bínját: egy gyenge, kezdő lánynak esélye sincs felvenni velük a versenyt.
Szerencsére ez ma már nincs így, a konditermek közönsége a legtöbb helyen igen vegyes, és ez a mozgásforma a nőknek is ugyanolyan jó, mint a férfiaknak.
Bár ahhoz kétség sem fér, hogy a kondizás a nőknek is hasznos, az azonban még mindig sok helyre igaz (sajnos), hogy az edzésben nem tesznek különbséget, és a nőknek ugyanazokat a gyakorlatokat, ugyanazokat a kondigépeket ajánlják, mint a férfiaknak.
Ha most lesz az első alkalom, hogy ellátogatsz egy terembe, akkor egészen biztosan találkozni fogsz szabadsúlyokkal, és megannyi kondi- és fitneszgéppel is, amik különböző testtájakat dolgoztatnak meg. Egy-egy izomcsoportra többféle erősítőgép létezik, de mégis mindegyik egy kicsit eltér a másiktól.
A szabadsúlyos gyakorlatok, mint például a guggolás, vagy a fekvenyomás kitűnően formálnak, ráadásul nagyon jó koordinációs képességet is fejlesztenek, viszont megvan az a veszélyük, hogy nagyon könnyű helytelenül csinálni. Márpedig ha rosszul tartod magad, vagy nem jó irányba, vagy nem megfelelő intenzitással csinálod a gyakorlatot, akkor komoly sérüléseket szerezhetsz. Ezért ha ilyen gyakorlatokkal kacérkodsz, érdemes legalább az első alkalommal egy személyi edző segítségét kérned!
Ha szeretnéd ezeket elkerülni, akkor válaszd a kondigépeket, ugyanis ezek segítenek irányban tartani a mozgást. Persze ezek használatában is lehet hibázni, de a legtöbb gépen található kezelési útmutató, ami segít neked, hogy mit és hogyan csinálj.
Nézzük, mik azok a gépek, amelyeket minden nőnek érdemes használnia, ha ellátogat a terembe:
A cikk a reklám után folytatódik
Habár elsőre nem tűnik multifunkcionálisnak, az erőkereten számos gyakorlatot végezhetsz, például fekvenyomást, vagy guggolást.
Ha formás popsira és lábakra vágysz, akkor mindenképp iktasd be az edzéstervedbe ezt a gépet! Nincs más dolgod, mint hogy a vállaidnál támaszd meg a rudat, és állj vállszéles terpeszbe. Eleinte csak gyakorold magát a mozgást, vagyis guggolj párat súly nélkül. Figyelj arra, hogy miközben leguggolsz, a hátad végig maradjon egyenes, a térdeid pedig kifelé nézzenek. Ha már kellőképpen beletanultál, akkor jöhetnek a súlyok. Eleinte kezdj 10 kilóval, és végezz 12 ismétlést belőle, majd pihenj meg egy kicsit. Később lassan emelheted a terhelést, így hamar formás popsid és lábad lehet.
De ha éppen a felsőtesteddel nem vagy megelégedve, feküdj be a keret alá úgy, hogy a vállaid vonalában legyen a rúd, és végezz kitolást.
Ez is egy kitűnő far- és lábizom erősítő gép, ráadásul a használata pofonegyszerű, úgyhogy ez biztosan a kedvenced lesz! Ülj le a székbe (a derekad legyen kellőképpen megtámasztva!), kapaszkodj meg a kezeiddel, és olyan magasan támaszd meg a „falon" a talpaid, hogy a lábaid derékszöget zárjanak be. A farizmaidat megfeszítve úgy told el magad, hogy a feneked ne emelkedjen el a széktől. Szép lassan told el magad, egészen addig, amíg a lábad még nincsen teljesen kinyújtva. Engedd vissza magad szépen lassan. Végezz belőle 3x10 ismétlést.
Ha már elvégezted az első kettő gépen az edzést, akkor jöhet egy kis kar- és háterősítés. Ehhez a legideálisabb az evezőgép, ugyanis ez gyorsan és látványosan formál. Támaszd meg a lábad a falon, és kapaszkodj meg a fogódzkodón. Amíg nem húzol, görbe lehet a hátad, viszont amint behúzod a fogót a hasad és mellkasod magasságába, ügyelj arra, hogy kitold a mellkasod. Majd szép lassan engedd vissza a súlyt. Végezz 2x12 ismétlést.
A konditerem mindenkié, ne aggódj, senki nem fog kinézni: a legtöbb teremben legalább annyi csajt látsz majd, mint pasit. Ha formás alakot szeretnél, tedd félre a kifogásokat és mihamarabb látogass el a legközelebbi konditerembe!