A nyári időszakban az egyik legnagyobb veszélyforrás maga a Nap. Egy szabadban eltöltött kellemes napot könnyedén keseríthet meg, ha nem figyelsz, és a gyerek picit odakap, vagy egyenesen odakozmál a napon. A védekezés elengedhetetlen, de ha már megtörtént a baj, akkor az alábbi tanácsok segítenek!
Szörnyen hangzik, de valahányszor leégünk, egy picit megöljük a bőrünket. A leégés ugyanis igazi, valódi égési sérülés, amit a nap UV-B sugárzása miatt szenvednek el a bőrsejtek. Amikor te, vagy a gyereked megpirul a nyári nagy melegben, akkor az olyan hatással van a bőrre, mintha megégetné magát a forró vízzel, vagy hozzányúlna a vasalóhoz. A különbség csupán annyi, hogy a napégés egy lassabb folyamat, és közben nem fáj, így sokszor észre sem veszi a játékba belefeledkezett gyerkőc. Pedig a gyerekek érzékeny bőre akár 10-15 figyelmetlen perc alatt ropogósra sülhet!
A leégés következményeit mind jól ismerjük: a pirosság, az égető fájdalom, szúró, viszkető érzés, majd később a bőr lehámlása minden, csak nem kellemes. Még felnőttként is nehéz elviselni, hát még a gyerekeknek! A rendszeres leégés hatására ráadásul sokkal jobban, és hamarabb fog elöregedni a bőr. A bőr ugyanis „emlékezik" minden leégésre és minden regeneráció után keményebb és vastagabb lesz a felülete, hosszú távon pedig akár a bőrrák kialakulását is kockáztatod.
Nem győzzük eleget hangsúlyozni, hogy a legjobb kezelés a megelőzés: 10 és 15 óra között, ha lehet, ne engedd napra a gyereket, és mindig legyen rajta fényvédő krém, amikor kimegy a szabadba.
A gyerek és a babák bőrének napvédelméről itt olvashatsz bővebben:
http://www.egeszsegmagazin.com/kolyok-sarok/20170801-napvedelem-a-gyerekek-erzekeny-borere
Ha nem volt megfelelő a fényvédelem, a baj általában a napozás után 1-5 órával szokott jelentkezni.
1. Legyen az első lépés ilyenkor az, hogy betereled a gyereket az árnyékba, vagy fedett helyre a Nap elől.
2. Egy alapos, hideg vizes kádfürdő, vagy zuhany legyen a következő lépés. Semmi tusfürdő, semmi szappan! Ez kicsit megnyugtatja a bőrt, ami ekkorra már valószínűleg vörösen lángol.
3. Amikor lepirulunk, folyadékot és tápanyagokat veszít a bőrünk - szükséges tehát annak a pótlása. Itass a gyerekkel sok vizet, és próbáld „megitatni" a bőrt is: a zuhany után kerülhet rá hidegvizes borogatás. Ez duplán jó, hiszen súlyosabb esetekben akár hőemelkedése is lehet, ezzel pedig azt is kezeled.
FONTOS: ha nagyobb kiterjedésű súlyos napégést tapasztalsz, akkor irány az orvos!
Emlékszel még a Tüskevárra, amiben Nancsi néni tejfellel kezelte Tutajos hátát? Ez nem Fekete István fejéből pattant ki, a tejföl ősi csodaszer, mert hideg, és hűt, valamint a tejföl zsírtartalma nem engedi kiszáradni a sérült bőrt. Fontos azonban tudni, hogy az orvosok szerint a tejföl többet árt, mint használ, és ha komoly a helyzet, kerülendő!
Van azonban két másik, ártalmatlan házi kence, aminek eddig nem találkoztunk ellenjavallatával:).
A két "csoda" után a legokosabb recept: a nap sugarai elleni védekezésben még mindig az a legjobb, ha az árnyékban tartod a gyereket, vagy legalább limitálod a napon töltött időt. Az biztos nem okoz nagy fájdalmat!