Az édesítőszer feltalálása óta zajlik a vita arról: mennyire egészségesek ezek a készítmények? A csata pedig sokkal izgalmasabbá vált, mióta magát a cukrot is egészségtelennek tartják. Cikkünkben 5 pontban igyekszünk szétoszlatni a tévhiteket.
Az, hogy a túl sok cukor ártalmas a szervezetednek, ma már nem vélemény, hanem tény. A hangsúly azonban a „túl sok"-on van: a szőlőcukor alapvetően az emberi agy legfontosabb „üzemanyaga", ezért jellemző egyébként az emberre az édességekhez való ösztönös vonzódás. A cukor tehát önmagában, kismértékben igenis szükséges! A történelem során az édes nyalánkságok mindig különleges csemegének számítottak, amikhez az átlagember nem juthatott hozzá minden nap.
A 21. századra azonban, mint oly sok minden mást, a cukorfogyasztást is sikerült túlzásba vinnünk. Az édes élvezet ma már nem luxus és nem is kiváltság: nap, mint nap rengeteg finomított cukrot fogyasztunk el az üdítőkben, a péksüteményekben, a tésztafélékben és sokszor olyan ételekben is, amikről nem is gondolnánk, hogy tele vannak cukorral. A legtöbb ketchup-ban például annyi cukor van, hogy a paradicsom után ez a második legfontosabb összetevője: az egész 1/4-ed, 1/5-öd részét ez adja.
A cukor valódi foggyilkos, nagymértékben károsítja a fogzománcot és elősegíti a fogszuvasodást, ráadásul számos betegség kiváltó oka is lehet. Az elhízás fő oka például a túlzott energiabevitel, vagyis egyszerűen az, hogy valaki többet eszik, mint amennyit kellene, a szervezet ezért elraktározza a felesleget. A cukor pedig ennek az egyik alapanyaga: ezt az ember zsírokká átalakítva tárolja.
Néhány éve sikerült bizonyítani azt, a tudósok óta már régóta rebesgetett tényt, hogy a cukorfogyasztás hatással van a cukorbetegségre. Ma ugyanis már tudjuk: ha valami mértéktelen mennyiségű cukrot fogyaszt, éppen úgy megnő az esélye a cukorbetegségre, mint egy láncdohányosnak a tüdőrákra.
Egyáltalán nem csoda tehát, hogy a cukor helyett alternatív megoldásokat kezdtek el keresni. Ám hamar megjelentek az aggódó hangok is: „Az édesítőszerek rákot okoznak", „Megzavarják az emésztést" és így tovább. A kétségek jó része azonban alaptalannak bizonyult!
A hagyományos cukorral ellentétben az édesítőszerek más lebontási folyamatokon mennek át, ezért a vércukorszintre nincsenek hatással. A természetes édességek azonban, mint a méz, vagy a juharszirup a cukorhoz hasonlóan működnek.
Mármint az édesség utáni vágyat, legalábbis egyáltalán nincs olyan kutatás, ami ezt bizonyítaná, pedig ez olyan téma, amin sok tudós dolgozik nap, mint nap. Eddig azonban úgy tűnik, hogy a cukorral ellentétben az édesítőszerektől nem fogsz vágyat kapni arra, hogy kirámold a legközelebbi cukorkaboltot.
Az egyik legnépszerűbb édesítőnek, a xilitolnak (ami egy cukoralkoholfajta) a túlzásba vitt fogyasztása gyomorfájdalmat okozhat, mivel olyan folyamatokat indít el odabent, ami vizet von el. A xilitol azonban a fogak szempontjából az egyik legjobb alternatíva: nemhogy elősegítené, de egyenesen meggátolja a fogszuvasodást! Éppen ezért nyugodtan fogyaszthatod, de csak mértékkel.
A sztívia (stevia), a szukralóz (sucralose) és az eritrit (eritritol) olyan édesítőszerek, amelyek 0, azaz nulla kalóriát tartalmaznak, ezért ezekkel jól lehet szabályozni a cukorbevitelt. A már említett xlilitol viszont 10 kalóriát tartalmaz 4 grammonként, ezért a diétára nem a legalkalmasabb.
Legalábbis nem annyira károsak, amennyire az összeesküvés-elméletek kiötlői beállítják őket. Mindeddig nem született még bizonyíték arra vonatkozóan, hogy az édesítőknek bármiféle komoly egészségkárosító, például rákkeltő hatásuk lenne.
A cukor versus édesítőszer vita eldöntetlennek tűnik, ám az biztos, hogy mindkét dolog másért jó. A természetesség hívei nyugodtan választhatják a szőlőcukrot, míg a fogyni vágyók, vagy a cukorbetegek valamelyik édesítőszert. A lényeg az, hogy mindig figyelj arra: bármit is eszel, soha ne vidd túlzásba! Ha tartod a mértéket, nem lehet baj.