Mindannyian hallottuk, olvastunk róla, próbáltuk, tapasztaltuk, vagy csak tervezzük beiktatni a léböjtkúrát időről-időre. A léböjtkúra alapvetően a szervezet megtisztítására szolgál. A kúra során kizárólag folyadék formájában vihetünk a szervezetünkbe tápanyagot és nem mindegy, hogy mit. Ebben adunk most néhány fontos útmutatót.
Aki kifejezetten a fogyás miatt szeretné kipróbálni, az nem feltétlenül fog sikerrel járni. A kúra alatt ugyan veszíthet néhány kilogrammot, de ez az állapot nem tart sokáig, a súlyok visszajönnek, bárhogy is figyelünk utána az étkezésünkre. Ennek oka igen egyszerű: mindannyian hallottunk már a jojó-effektusról, aminek lényege, hogy ha nagymértékben és hirtelen tápanyagot vonunk meg a szervezetünktől egy időre, akkor a normális étkezésre való visszaálláskor a testünk a friss tápanyagokat gyorsabban raktározza el - felkésztve magát az újabb megvonásra.
A léböjtkúra lényege a teljes méregtelenítés. Ha csak egy napig csináljuk, akkor ugyan a beleink méreganyag-tartalmától megtisztítjuk magunkat, de a többi salakanyagtól nem. A méreganyagok ugyanis nem csak a beleinkben, hanem a többi testrészünkben, sejtjeinkben is elraktározódnak, ezért a hatékony kúra időtartama átlagosan 10 napos. Ebből két nap felvezetés, 5-6 nap böjt és 2 nap visszaállás javasolt. Ez alatt el se kezdjük, nem lesz teljes a siker. Ez az időintervallum garantálja csak, hogy a testünk többi szervében lévő méregtől is megszabadulhatunk.
A böjt ugyan legyengítheti átmenetileg a szervezetet, de ez nem ok arra, hogy ne mozogjuk, sőt! A tisztulás során szerveinkből a legtöbb méreg a bőrünkön keresztül is távozik, ezért nagyon fontos a bőrünk szellőztetése, testünk megizzasztása a hatékonyság érdekében. Tény, hogy lehetőleg ne a kúra alatt akarjuk lefutni a maratont, de laza kocogással, friss levegőn való nagy sétákkal sokat tehetünk magunkért.
A tényleges kúra alatt fontos, hogy a felszabaduló méreganyagok távozhassanak, e nélkül nincs eredménye a kúrának. Ezért használjunk természetes hashajtókat nyugodtan (pl. mentatea), vagy alkalmazzunk beöntést rendszeresen. A mozgás elengedhetetlen.
Rendkívül fontos az időzítés: Ünnepek, rokonlátogatások, baráti összejövetelek alatt ne kezdjünk neki, készüljünk fel rá időben mentálisan is és tartsunk ki az elhatározásunk mellett. Készítsük fel környezetünket is az eseményre.
A léböjtöt bármikor elkezdhetjük, de a legjobb időszak a tavaszi és őszi szezon, ekkor tele van a kertünk friss alapanyagokkal.
Ha jól csináljuk, a böjt alatt nem fogunk éhezni. Bár átmenetileg gyengeség is felléphet nálunk, de a kúra végére energikusabbak leszünk, vitaminnal és energiával feltöltve folytatatjuk a mindennapokat. A szervezetünk megkönnyebbül, jobban fogjuk bírni a terhelést és hosszú távon a sejtjeink állapotért is sokat tettünk. A léböjt ismétlése évente kétszer ajánlott és lehetőleg 15 napon túl ne folytassuk.