Amerikai felmérések szerint 80 éves korára a lakosság 50%-a szürkehályogtól szenved, vagyis minden 2. idős ember fokozatosan elveszítheti látását! Ez a riasztó arány azonban csökkenhet a jövőben, ugyanis amerikai tudósok új gyógymódot találtak erre a gyakori betegségre.
Szemünk fénye nem véletlenül tartozik a legdrágább kincseink közé. Ez az egyik legfőbb érzékszervünk, a világból érkező információ tetemes hányada a szemünkön keresztül érkezik, ezért ha a kor előrehaladtával, vagy valamilyen betegség miatt látásunk halványodik, az ijesztő mértékben befolyásolja életminőségünket.
A látáscsökkenés egyik leggyakoribb oka világszerte a szürkehályog: ez a betegség a szemlencse elszürkülésével jár, és a lencsében érzékelhető homályról nevezték el.
Akinek szürkehályogja van, annak a látása olyan lesz, mintha vízfüggönyön keresztül szemlélné a világot. A leggyakrabban idős embereknél fordul elő (a 80 év feletti korosztálynak legalább fele szenved tőle), de a szürkehályog bárkivel előfordulhat. Mostanáig nem volt semmilyen gyógyszer, amely hatékonyan kikúrálta, vagy megakadályozta volna a kifejlődését, ezért legtöbbször műtéttel orvosolják a problémát: lézerrel vagy szikével kimetszik a beteg lencseállományt, esetleg ki is cserélik az egész szemlencsét.
A közelmúltban azonban amerikai kutatók megjelentettek egy tanulmányt a Nature tudományos lapban, miszerint a lanoszterol nevű anyag, a szteroidok fő molekulája képes lebontani a szürkehályogot, azokat a fehérjéket, amelyek a betegséget okozzák.
A lanoszterol megtalálható az emberi szervezetben is, mi magunk is termelünk belőle, de a kor előrehaladtával csökken a termelt mennyiség, és ezért nő a szürkehályog kialakulásának esélye. A tudósok a lanoszterolt tartalmazó szemcseppeket először emberi szemlencséből származó sejteken tesztelték, hogy mennyire hatékonyan fordítja vissza a hályogszerű képletek kialakulását a betegség sejtkultúrás modelljében.
A csökkenés jelentős volt, tehát felbátorodtak, és elkezdték olyan idős nyulakon és kutyákon is tesztelni, amelyek szürkehályogtól szenvedtek. A kísérleti nyulakat 6 napig kezelték, és a 6 nap alatt jelentős javulás mutatkozott: a súlyos hályogok enyhültek, vagy teljesen el is tűntek.
Ezután jöttek az idős kutyák. Volt köztük spontán kialakult szürkehályogban szenvedő labrador, pincsi, és ausztrál pásztorkutya is - tehát a jelenség nem fajtaspecifikus. A lanoszterolos oldat, amelyet szemcsepp, vagy injekció formájában kaptak, a kutyáknál is egyértelműen bevált, már ránézésre is látszott a szürkehályog csökkenése.
Azt, hogy pontosan hogyan csinálja ezt a lanoszterol, még nem fejtették meg, de a lényeg, hogy már úton van a megoldás.
Kang Zhang, a Kaliforniai Egyetem szemész kutatója abban bízik, hogy egy-két év múlva jöhetnek az első klinikai próbák emberekkel, és öt éven belül beszerezhetővé válik a szürkehályog ellen hatásos lanoszterol szemcsepp.
Addig is tegyünk azért, hogy minél tovább megtartsuk szemünk egészségét!
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!