A vízben oldódó B3 vitamin több szempontból is igen hasznos a szervezetünk számára. Felvértez bennünket megannyi káros hatás ellen, éppen ezért hiánya esetén komoly problémák merülhetnek fel. Egy új, nagyszabású ausztrál kutatás pedig bebizonyította, hogy a bőrrák leggyakoribb fajtájának megelőzésében is hasznunkra válhat.
A B3 vitamin két természetes formában - nikotinsav és nikotinamid - jelenhet meg, amiket összefoglalóan niacinnak nevezünk. Ez vízben oldódó fehér anyag, amelynek sem a hő, sem különböző savak és lúgok, vagy az erős sugárzás nem árthat. Erre a nagyfokú ellenálló képességére szükség is van, hiszen az emberi szervezet minden sejtjében fontos szerepet tölt be.
A niacin sok mindenben szervezetünk segítségére van, amelyek közül az egyiket egy aktuális kutatás is igazolta.
A B3 vitamin pozitív hatása régóta ismert, de ez egy nemrég publikált tanulmányban újra bizonyítást nyert, ugyanis ausztrál kutatók megállapították, hogy huszonhárom százalékkal csökkentette a nem melanomás bőrrák kiújulását. A vizsgálat során a bazálsejtes és pikkelyes bőrrákot vizsgálták, ami ritka esetben halálos, azonban rendszeresen kiújul, és eltávolítása költséges műtéttel, vagy terápiával történhet. Éppen ezért fontos a kutatás és annak eredményei, hiszen ez támpontot nyújthat a betegségben szenvedőknek.
A kísérletben összesen 386 ember vett részt, akiknek egyik csoportja niacin tartalmú tablettát szedett egy éven keresztül, míg a másik placebót kapott. A vizsgálatok során kiderült, hogy a vitamintablettát szedők körében, öt év alatt átlagosan kettővel kevesebb bőrdaganat alakult ki, mint társaik esetében.
A kutatók hangsúlyozták, hogy bár a niacin hatásos, de azoknak ajánlott erre hagyatkozni, akiknek volt már ilyen típusú bőrrákja. Ugyanis ez nem véd meg a káros sugárzástól, tehát továbbra is fontos a megfelelő krémek használata, és a napozás kerülése a legveszélyesebb időszakokban.
A B3 vitamin segítségünkre lehet a bőrrák kiújulása ellen, de ezen felül megannyi pozitív hatása van még.
Láthatjuk tehát, hogy igen sokat tehetünk egészségünkért a megfelelő mennyiségű niacin fogyasztásával.
A B3 vitamin főként sovány húsokban, a májban, a halban, a szárnyasokban, valamint a tojásban, a tejben és a főzelékfélékben található. Ezeken felül különösen nagy mennyiségben tartalmazza a sörélesztő, a földimogyoró, a tonhal, az aszalt őszibarack, a lazac, a mandula, a gomba, a szójabab és a zöldborsó. Bár egyes gabonafélék is nagy mennyiségben tartalmazzák az anyagot, azonban ezeket szervezetünk nem tudja hasznosítani, mert ezekben kötött formában található csak meg.
Mivel egy rendkívül fontos tápanyagról van szó, szervezetünk is elő tudja állítani, az anyagcsere során a triptofán aminosavból. Azonban erre a vegyületre más anyagok termeléséhez is szükség van, ezért rendkívül fontos, hogy táplálék formájában, a kellő mennyiség bekerülhessen a szervezetbe.
Emellett ügyelnünk kell, ugyanis a cukor, az édesség és az édes italok túlzott fogyasztása niacinveszteséghez vezethet, ami pedig komoly következményekkel jár az egészségünket tekintve.
A B3 vitamin hiány következtében kialakulhat: